Vergi soygununa halk izin vermedi

Vergi soygununa halk izin vermedi

Kolombiya’da sağcı hükümetin yurttaşlardan alınan vergileri artırma girişimine karşı günlerdir süren grev ve protestolar zaferle sonuçlandı. Hükümet, reform adı aşağı sunulan yasayı geri sürüklemek zorunda kaldı.

Vergi soygununa halk izin vermedi

Dış Haberler Servisi

Kolombiya’da minimum ücretlilerden ve esas yiyecek ürünlerinden ekstra aidat alınmasını planlayan yasa tasarısı 28 Nisan’dan bu yanlamasına süren grev ve protestolar sonrası geri çekildi. Sağcı Devlet Başkanı Ivan Duque, yeni bir yasa tasarısı hazırlanacağını açıklamak zorunda kaldı. Başkent Bogota’da basın açıklaması düzenleyen Duque, “Kongre’den maliye bakanlığının önerdiği yasayı geri çekmesini ve finansal belirsizlikten kaçınmak için oybirliğiyle hazırlanacak yeni bir yasayı hayata geçirmesini istiyorum” dedi. Duque, Kolombiya’nın kredi notunu koruması ve sosyal programları fonlayabilmesi için bir vergi reformuna ihtiyaç duyduğu görüşünü yineledi.

Merkez Bankası ise reformu onaylamamanın ekonomi üstünde negatif bir etkisi olabileceği yönünde görüşünü açıkladı.

6 MİLYAR DOLAR TOPLANACAKTI

Duque hükümetinin önerdiği vergi yasası, asgari ücretlilerin de yer aldığı işçiler ve dükkan sahiplerinden alınan vergilerin artırılmasını öngörüyordu. Hükümet, KDV alınan ürünlerin listesini genişleterek 6 milyar dolarlık ek ödenti toplamayı hedefliyordu. GSYH’nin yüzde 6,8 küçüldüğü ülkede ekonomi salgınla birlikte yarım yüzyıldaki en derin çöküşünü yaşadı ve pandemi işsizlik oranını daha da artırdı. Ülkedeki sol partiler ve sendikalar ekstra aidat alınacak kesimin 1 milyon Kolombiya pesosu (268 bin dolar) üzerinde serveti yer alan zenginler olması gerektiğini savunuyor.

Ücret tasarısına karşı 28 Nisan Grevi’ni örgütleyen Kolombiya İşçi Konfederasyonu (CTC) “İşçi sınıfı ve emeklileri daha fazla yoksulluğa sürükleyecek aidat reformu tasarısı nihayet geri çekildi fakat Kongre’de yeni bir reform tasarısı hazırlanıyor. Esas gerekli olan, yeni bir aidat sistemidir. Daha pozitif parası olandan daha fazla ödenti alınmalı” açıklaması yaptı. Muhalefetteki çoğu milletvekili de sosyal medyadan bu gelişmeyi “zafer” olarak yorumladı. Solcu senatör Ivan Cepeda Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Gençlerin, toplumsal örgütlenmelerin ve harekete geçen vatandaşların hükümeti yenilgiye uğrattığını” belirtti. Cepeta, “Hükümet benzer reformu makyajlayıp her tarafta sunmasın. Vatandaşlar numaralara kanmayacak” dedi.

Niçin BirGün?

Egemen bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve hür ortamının yeşermesine katkı maddesi arzetmek. bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata vermek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ancak de yok.

Bundan sonradan da yolumuza aynı yükümlülük bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize bulunma ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle enerjik, seninle özgür!

BirGün’e Takviye Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir