Virüs varyantlarına karşı değişikliğe gidilecek mi? BioNTech’ten aşı açıklaması

Virüs varyantlarına karşı değişikliğe gidilecek mi? BioNTech'ten aşı açıklaması

BioNTech’ten bugün yapılan açıklamada Pfizer ile geliştirilen Kovid-19 aşısının, virüsün varyantlarına aleyhinde koruma karşılamak için hemen herhangi bir değişiklik gerektirmediği bilgisine yer verildi.

Alman biyoteknoloji firması BioNTech şirketinin geliştirdiği koronavirüs (Kovid-19) aşısı ile ilgili yeni bir izah etme yapıldı.

Bir süredir aşıların Kovid-19 varyantlarına karşısında ne derece etkin olabileceği yönünde dile getirilen endişeler üstüne yapılan açıklama tabiri caizse tartışmalara son noktayı koydu.

BioNTech’ten bugün yapılan açıklamada Pfizer ile geliştirilen Kovid-19 aşısının, virüsün varyantlarına karşısında koruma temin etmek için derhal herhangi bir değişiklik gerektirmediği bilgisine yer verildi.

Benzer açıklamada şu ifadeler yer aldı; ‘Bugüne kadar, BioNTech’in mevcut Kovid-19 aşısının, tanımlanan kilit yeni varyantlara karşı uyarlanmasının gerekli olduğuna dair hiçbir delil yok.’

Singapur ofisinin 2021’de açılmasının planladığı belirtildi
BioNTech’in Singapur’da mRNA (mesajcı RNA) teknolojisine dayanan aşıları için bölgesel bir merkez ve yeni bir üretim tesisi kurmayı planladığı bildirildi. BioNTech’ten yapılan açıklamada, Güneydoğu Asya için bölgesel merkez olacak Singapur ofisinin 2021’de açılmasının planladığı belirtildi.

80 kişilik istihdam sağlayacak
Şirketin imal ağını genişletmek için incelemeler yaptığına yer verilen açıklamada, Singapur’da imal tesisinin 2023 yılına kadar faaliyete geçmesinin beklendiği ve takriben 80 kişilik istihdam sağlayacağı açıklama edildi.

Salgın tehditlerine cevap
BioNTech’in açıklamasında, Alman şirketin Güneydoğu Asya’da üretime başlamasının Singapur Ekonomik Kalkınma Kurulu (EDB) tarafından desteklendiğine aksan yapılarak, bunun gelecekteki salgın tehditlerine aleyhinde çabuk yanıt verme olanağı sağlayacağı belirtildi.

”Önemli bir stratejik adımdır”
Açıklamada görüşlerine yer bahşedilen BioNTech Üst Yöneticisi (CEO) ve Kurucu Ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, Singapur’un çok iyi bir iş ortamı sunduğunu belirterek, “Üretim ağımızda pat diye fazla noktamızın olması, küresel bacak izimizi artırmada ve yeteneklerimizi geliştirmede manâlı bir stratejik adımdır.” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir