Yapılandırmada başvuru için son 3 gün

Yapılandırmada başvuru için son 3 gün

AA muhabirinin Gelir İdaresi Başkanlığından (GİB) edindiği bilgilere tarafından, mükellefler Ücret ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ile sağlanan olanaklara yoğun alaka gösteriyor.

Kanundan kullanmak için vergi dairelerine 7 milyon 349 bin mükellef başvuruda bulundu, bu kapsamda 8 milyon 770 bin tatbik işleme alındı. 

Bugüne değin 105 milyar 712 milyon lira alacak yapılandırılırken, alacaklara karşılık 3 milyar 678 milyon lira tahsilat gerçekleştirildi.

YAPILANDIRMADA VAKIT UZATILMAYACAK

17 Şubat 2020 tarihinde yürürlüğe giren söz konusu Kanun hükümlerinden muamele etmek isteyenlerin 1 Şubat 2021 Pazartesi günü iş saati bitimine dek ilgili aidat dairelerine başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Başvurular, Kazanç İdaresi Başkanlığının internet adresi “www.gib.gov.tr” veya “e-devlet – www.turkiye.gov.tr” üzerinden, ödenti dairesine gelerek veya posta aracılığıyla da yapılabiliyor. 

Hukuki olarak bu sürenin uzatılması muhtemel olmazken, vatandaşların son günü beklemeden başvurularını yapmaları ve yeni herif koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle başvuruların vergi dairelerine gidilmeksizin, elektronik ortamda yapılması afiyet açısından tartı talep ediyor. 

ÖDEMELER İÇİN SON GÜN 1 MART

Ücret dairelerine başvuran ve borçları yapılandırılan mükelleflerin birincil taksitlerini, peşin ödemeyi tercih etmişlerse peşin ödemelerini en geç 1 Mart 2021 Pazartesi gününe dek yapmaları  gerekiyor.

Yapılandırılan borçların peşin olarak söz konusu tarihine değin ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim olanağı sağlanacak. 

Ödemeler, kredi kartı ya da banka kartı ile İnteraktif Ücret Dairesi üzerinden ya da anlaşmalı bankalar aracılığıyla gerçekleştirilebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir