Yapılandırmada son hafta

Yapılandırmada son hafta

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren o borçların yapılandırma süresinde son hafta son 1 hafta kaldı. Yarın gece yarısına kadar yapılandırma başvuruları yapılabilecek.

bununla beraber bu başvuruların internetten olacağını, yarın gece yarısına değin süreceğini bir kere daha vurgulayalım.

PEKİ HANGİ CEZALAR, HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRMA KAPSAMINA ALINDI?

Trafik cezalarını görüyoruz. Öğrenim kredisi borçlarını görüyoruz, emlak vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, köprü ve otoyollardan kaçak geçiş ücretleri yapılandırma kapsamına alındı. Edindiğimiz bilgilere göre şu ana kadar ücret borçları için. 7.073.000 mükellef başvuruda bulundu. 101 milyar 930 milyon liralık borç da yapılandırıldı. Bu kapsamda 3 milyar liraya yakın da tahsilat gerçekleşti.

Söz konusu borçlar için bu bahsettiğimiz aidat cezaları, öğrenim kredileri, emlak vergisi borçlarının da son ödeme tarihini de hatırlatalım.

SON TARİH 1 MART 2021

Yani bu borçlar 1 Mart 2021’e dek yapılandırılıp ödenmesi gerekiyor. Yine bu yapılandırma paketi zarfında Genel Sağlık Sigortası borçları da vardı muhakkak. Genel Sıhhat Sigortası borçlarının da takriben 4 milyona yakın kişiyi ilgilendirdiğini ve aracısız olarak yapılandırma kapsamına alındığını ifade edelim.

Genel Sıhhat Sigortasında da şimdiye değin kazanç testi yaptırmayan vatandaşların da 31 Mart 2021’e kadar gelir testlerini yaptırmaları gerekiyor. Onlarında çıkan borçlarını 30 Nisan 2021 tarihine dek ödemeleri gerektiğini de hatırlatalım. Kesinlikle SGK prim borçları da yapılandırma paketi kapsamına alınmıştı. SSK prim borçlarında son ödeme tarihi. 31 Mart 2021 olacak.

Dilerseniz aidat cezaları, öğrenim kredileri, motorlu taşıt borç, kredi, motorlu taşıt vergisi borçları ve bununla birlikte firari geçiş ücretlerinin de yer aldığı laf konusu cezalar için şimdiye dek yapılan kullanım sayısı 7.073.000. Mükellef bu çerçevede 101 milyar 930milyon liralık borç yapılandırıldı. bununla beraber 3 milyar liraya yakın da borcun tahsilatının gerçekleştiğini ifade edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir