Yargıtaydaki ”Selam Tevhid” kumpası davasında karar açıklandı

Yargıtaydaki ''Selam Tevhid'' kumpası davasında karar açıklandı

İlk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 16. Canice Dairesince Sincan Cinayet ve İnfaz Kurumları Kampüsünde görülen davanın karar duruşmasında, tutsak ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları hazırlanmış bulundu.

Duruşmada, sanıkların son sözlerinin alınmasının gerisinde mahkeme heyetine başkanlık yapan Daire Üyesi Mehmet Öztunç, hükmü açıkladı.

Buna göre, arasında, Cihan Kansız, Celal Kara ve Muammer Akkaş’ın da bulunduğu firari 23 sanığın dosyalarının ayrılarak, dairenin başka bir esasına kaydedilmesi kararlaştırdı.

Daire, tüm sanıklar hakkındaki, “siyasi ve askeri casusluk” ile “devletin rahat kalması gereken belgelerini açıklama” suçlarından açılan davaların da ayrılmasına hükmetti.

Sanıklar Abdullah Mirza Coşkun, Abdullah Öztürk, Ayhan Bedirhan, Hakan Karaali, Mehmet Erdoğan, Murat İnam, Mustafa Çavuşoğlu, Osman Kaya, Rasim Işıkaltın ve Yakup Kaya ise ayrılan suçlar yönünden hariç almak üzere atılı tüm suçlardan temize çıkma etti.

Sanıklar Metin Özçelik ile Mustafa Başer hakkında, “silahlı terör örgütüne aza olma” suçundan daha önce başka davada mahkumiyetlerine hükmedildiğinden, bu davaların reddine karar verildi.

Mahkeme, öteki 20 sanık hakkında ise “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 1 yıl 6 ay 22 günden 11 sene 3’er avuç içi dek değişen sürelerde hapis cezasına hükmetti.

Bu sanıklardan, 25 Aralık kumpasında da yer alan eski başat Süleyman Karaçöl ile MİT Başkanı Hakan Fidan’ı ifadeye çağıran eski savcı Sadrettin Sarıkaya, FETÖ üyeliği suçundan 11 sene 3’er ay hapis cezasına çarptırıldı. Karaçöl ayrıca, “görevi kötüye kullanma” suçundan da 1 sene 8 ay hapse hükümlü edildi.

Daire, davalı Adnan Çimen ile Mehmet Ali Uysal’a ise aynı suçtan 10 yıl hapis cezası verdi. Çimen hakkında ayrıca, “resmi belgede sahtecilik” suçundan 2 yıl 6 ay, “görevi istismar etme” suçundan ise 1 yıl 3 ay hapis cezasına hükmedildi.

Yargıtay 16. Cinayet Dairesi, futbolda şike davasına bakan eski başat Mehmet Ekinci ile eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında tutuklama kararı veren eski baskın Vedat Dalda ve Fatih Mehmet Uslu’yu FETÖ üyeliğinden 8 sene 9’ar ay hapse çarptırdı.

Dairece sanıklar Birol Bilen, Bülent Kınay, Hikmet Neşeli, Kazım Kahyaoğlu, Muzaffer İren, Rüstem Eryılmaz ve Ümit Galibiyet Çolak’a ise 7 yıl 8 ay 15’er gün hapis cezası verildi.

Sanıklar İsmail Işık, Menekşe Uyar, Nalan Can ve Salim Duran, aynı suçtan 6 sene 10 ay 15 gün hapisle cezalandırıldı.

– İki sanığın cezasında etkili pişmanlık indirimi

Mahkeme, etkili vicdan azabı hükümlerinden faydalanarak, itirafçı olan sanıklar Mehmet Hamzaçebi ile Dursun Ali Gündoğdu’ya ise silahlı terör örgütüne aza olma suçundan 1 sene 6 ay 22’şer gün hapis cezası verdi. Bu sanıklar hakkındaki hükümlerin açıklanması geriye bırakıldı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, mahkumiyetlerine hükmettiği bir takım sanıklara atılı olan öteki suçlardan ise temize çıkma kararı verdi.

Daire, hükümle birlikte sanıklardan Nalan Can ve Menekşe Uyar’ı adli teftiş şartıyla tahliye etti. Öteki tutuklu sanıkların ise tutukluluk hallerinin devamı kararlaştırıldı.