Yine kara tablo

Yine kara tablo

Yine kara tablo

Mustafa M. BİLDİRCİN

Türkiye, hemencecik her sene olduğu gibi 2021 yılı Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ne de kara bir tabloyla adım attı. Nisan ayında hâkim karşısına çıkan gazeteci sayısı 50 oldu. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, nisanda yaşanan basın özgürlüğü ihlallerini raporlaştırdı. Rapora göre sadece nisan ayında onlarca gazeteci haberlerini ve yorumlarını hâkim karşısında müdafaa etmek zorunda kaldı. Çakırözer, basın özgürlüğüne ilişkin kara tabloya uyarı çekerek, “Egemen gazetecilik yapan televizyonlara da RTÜK ceza yağdırdı” dedi.

Çakırözer, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün eylemlerde manzara alınmasını engelleyen 27 Nisan 2021 tarihli genelgesinin de ilk günden itibaren basın özgürlüğünü kısıtladığına vurgu yaptı. 1 Mayıs’ta açıklamak isteyenlere karşın polisin orantısız müdahalesini görüntülemek isteyen basın mensuplarının engellendiğini kaydedildi. Nisanda onlarca gazeteci etken karşısına çıktı. Bu isimler arasında olan karikatürist Nuri Kurtcebe iki yıl, Erol Mütercimler ise 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sözcü yazarı Yılmaz Özdil ve gazeteci Mustafa Hoş yazıları ve paylaşımları nedeniyle ifadeye çağrılırken BirGün spor editörü Eren Tutel’e Türkiye Wushu Federasyonu hakkındaki haberleri, gazeteci Cihan Ölmez’e ise 6 yıl önceki sosyal medya paylaşımları sebebiyle dava açıldı. Altı gazeteci gözaltına alınırken iki gazeteci bedensel müdahale ile karşı karşıya kaldı. İçişleri Bakanı Süleyman Asilzade, ay içinde BirGün ve Cumhuriyet gazeteleri ve bu gazetelerin yazarlarını kasıt alan paylaşımlarda bulundu. RTÜK egemen gazetecilik yapan televizyon kuruluşlarına ceza yağdırdı.

Niçin BirGün?

Egemen bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede hakiki bir demokrasi ve hür ortamının yeşermesine katkı arzetmek. böylece abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata dinmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını temin etmek için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz değil; iyi ki de değil.

Bundan sonra da yolumuza aynı yükümlülük bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize bulunma ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle bağımsızlık!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir