Yurt genelinde ‘Türkiye Güven Huzur Uygulaması’ gerçekleştirildi

Yurt genelinde 'Türkiye Güven Huzur Uygulaması' gerçekleştirildi

Uygulamaların, suç işleme amacındakileri caydırmak nedeniyle gerçekleştirildiği belirdi. Konuya ilişkin EGM göre yapılan açıklamada, “İçişleri Bakanlığı koordinesinde Güvenlik Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Emniyet Komutanlığı birimlerince ulus kurum ve kuruluşları civarında, stratejik öneme haiz bölgelerde, bilhassa vatandaşlarımızın yoğun olarak bulundukları yerlerde 19/03/2021 tarihinde ülke genelinde eş zamanlı olarak Türkiye Güven Rahatlık (2021-2) uygulaması gerçekleştirildi. Uygulama, genel asayişin ve millet düzeninin devamının ve Nevruz etkinliklerinin huzur ve güven ortamında geçmesinin sağlanması, her zaman ve baştan güvenlik güçlerimizin varlığını vatandaşa hissettirerek alanda görünür olunması, asayiş, terör ve narkotik olayları ilk olarak edinmek üzere kabahat işleme amacındakilerin caydırılması, aranan kişilerin yakalanması varsa kabahat delillerinin ele geçirilmesi nedeniyle gerçekleştirildi” ifadelerine yer verildi.

Belirli saatlerde çeşitli bölgelerde öbür uygulamaların yapıldığının bilgisinin verildiği açıklamada konuya ilişkin şunlar denildi:

“Kullanım; 10.00-12.00 saatleri arasında her ilin kendine has özellikleri de dikkate alınarak terör örgütüne müzahir şahısların yoğun olarak bulunabileceği yerler, metruk binalar, park-bahçelerde ve bu güzergahlara açılan bulvar, sokak ve sokaklarda yol uygulaması şeklinde, 15.00-17.00 saatleri aralarında hedef odaklı risk analizi yapabilen seçici personelin de içinde bulunduğu ekipler kadar vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu, misafir etme ve faaliyet yapılan meydanlarda, fuar ve kutlama alanlarında, millet binaları (Valilik, okul, hastane vb.) çevreleri ile açılan yollarda, toplu taşıma yapılan gar/istasyon, iskele/liman, otogar/ terminal girişleri ile havaalanları güzergahlarında, 19.00-21.00 saatleri arasında toplu taşıma yapılan gar/istasyon, iskele/liman, otogar/terminal girişleri ile havaalanları güzergahlarında ayrıca alışveriş merkezleri (AVM) girişleri ve çevrelerinde, Oyun ve misafir etme arabulucu olan piroteknik maddeler, şenlik ve işaret fişeği olan piroteknik maddeler ile kaya kırıcı piroteknik maddelerin patlayıcı madde satın alma ve satmak izni olmadan satışının yapılıp yapılmadığının tespitine yönelik, hediyelik eşya satışı yapan işyerleri, kırtasiye, bakkal, nalbur, çiçekçi, kuaför, kozmetik dükkânı, zücaciye, askeri araç gereç satışını yapan meslek yerleri, oyuncakçı, tuhafiyeci, pastane vb. işyerlerinde kullanım yapıldı.”

Toplamda toplam 60 bin 633 personelin katıldığı uygulamalarda çok sayıda birey hakkında operasyon başlatıldığı belirtildi. Yapılan işlemler hakkında şu bilgiler verildi:

“Başvuru Formu amaç odaklı risk analizi yapabilen (4+1) seçici personelin de içinde bulunduğu 36 bin 240 güvenlik, 23 bin 557 jandarma ve 836 sahil emniyet personeli olmak üzere toplam 60 bin 633 personel ve 248 dedektör köpeğin katılımı ile 7 bin 783 noktada gerçekleştirildi. 6 bin 017 metruk yapı denetleme edildi. 44 bin 972 umuma açık iş yeri denetlendi. 52 umuma açık işyerine operasyon yapıldı. 7 iş yeri kapatıldı. 510 bin 348 kişi sorgulandı. bin 311 aranan kişi yakalandı. (1 adam öldürme, 33 uyuşturucu madde ticareti, 5 çocuğun cinsel istismarı, 6 cinsel saldırı, 3 FETÖ/PDY üyeliği, 4 silahlı terör örgütüne üyelik) 9’u çocuk almak üzere 16 kayıp şahıs bulundu. 364 şahsa adli-idari işlem yapıldı. 89 kişi gözaltına alındı. 183 bin 899 araç kontrol edildi. 5 bin 798 araca işlem yapıldı. 119 aranan araç tespit edildi. 964 vasıta trafikten men edildi. Yapılan aramalarda fazla sayıda silah, kesici/ delici makine, muhtelif miktarda uyuşturucu madde ile 2 bin 543 paket kaçak sigara, 183 bin 850 kilogram firari tütün ve 54 litre firari/sahte alkol elde geçirildi. Hem Korona virüs tedbirleri dahilinde; 79 işletmeye operasyon yapıldı ve bin 384 şahsa tedbirleri ihlalden adli-yönetimsel operasyon uygulandı.”
Suça ve suçlulara karşın mücadelenin tavizsiz şekilde devam edeceğini açıklanmış açıklamada, “Türk Polis Teşkilatı olarak başta asayiş, terör ve narkotik olayları almak üzere suç işleyen kişi ve şahıslar ile mücadelemizi ve aranan şahısların yakalanmasına yönelik çalışmalarımızı yasal sınırlar içerisindeki ödev, yetki ve sorumluluklarımıza yan kalarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tavizsiz bir şekilde sürdürmeye devam edeceğiz” denildi.

Ali Nargüner
 

İLGİLİ HABER

Ülke genelinde eş zamanlı Türkiye Güven Huzur Uygulaması! Ülke genelinde aynı zamanlı Türkiye Güven Kolaylık Uygulaması!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir