Yusuf Bekmezci’ye ‘terör örgütü yöneticiliği’ suçundan 17 yıl 4 ay hapis

Yusuf Bekmezci'ye 'terör örgütü yöneticiliği' suçundan 17 yıl 4 ay hapis

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) sözde “kadim abi, irşatcı” olarak nitelendirilen ve hakkında “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan dava açılan Yusuf Bekmezci’nin yargılandığı davada karar çıktı.
İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya esir davalı Bekmezci ve avukatları katıldı. Son savunmasında, kendisine isnat edilen suçları işlemediğini savunan Bekmezci, “Eğitim işlerinin yönetimle ilgili heyetinde bulundum. Kazakistan’da da okul açma işleriyle uğraştım” diyerek beraatini ve tahliyesini istek etti. Sanık avukatları ise Yusuf Bekmezci’nin alzaymır hastası olduğunu savunarak verilecek kararı deha anlamayacağını açıklama ederek sanığın tahliyesini ve beraatini talep etti.
İddia makamı, önceki celsede mahkemeye sunduğu esas hakkında mütalaayı tekrarladı.
Mahkeme heyeti, Yusuf Bekmezci’ye “silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçundan 17 sene 4 ay hapis cezası vererek, tutukluluk halinin de devamı yönünde karar verdi.

Elebaşı Gülen’e en yakınlardan olduğu bahis edilmişti

Yusuf Bekmezci’nin FETÖ’nün bana kalırsa Gülen’e alt birkaç kişiden oluşan ‘ilk mütevelli’ grubunda yer aldığı ve örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in “hayır” demediği tek birey olarak bilindiği iddia edilmişti.

Ali Gözeten
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir