Zökün Gölü’nde bulunan ‘yüzen adalar’ turizme kazandırılıyor

Zökün Gölü'nde bulunan 'yüzen adalar' turizme kazandırılıyor

Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Tortum Kaymakamlığı, Tortum Belediyesi ve Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansından (KUDAKA) göre yapılacak çalışmayla, bölgede çevreye aklıselim tesis hayata geçirilecek.

Söğütlü Mahallesi’ndeki göl ve çevresinde incelemede bulunan Vali Okay Memiş, yaptığı açıklamada, yüzen adaların Tortum Şelalesi, Narman Peribacaları, Oltu Kalesi, Şenkaya ve Olur gibi bu alanda devam edecek turistik destinasyon silsilesinin açılış yeri olacağını söyledi.

Geçen yıl da bölgeyi ziyaret ettiğini andıran Memiş, yüzen adaların ülke ve şehir turizmine kazandırılması nedeniyle bir proje hazırladıklarını belirtti.

Proje detaylarına ilişkin bilgiler veren Vali Memiş, şunları kaydetti:

“2 Temmuz’da ihalemiz var. İhaleden sonra burada turistlerin gezebileceği platform yapacağız. Üst kısımda da turistleri karşılayacağımız bir lokanta, yöresel ürünlerin satışının yapılacağı dükkanlar yapacağız. Doğaya uygun ahşap yapılar kullanacağız. Burası çok özel bir alan. Bulunduğunuz yer üstünde yürüdüğünüzde sallanıyor. İnsana bulutların üstünde yürüme hissi yaşatıyor. Eminim halk müziği bölgeye geldiklerinde fazla şaşıracaklar. Burası doğal bir ortam. Hem doğaya keza çevreye aklıselim bir şekilde burayı Erzurum ve ülke turizmine açacağız. Ayrıca proje tamamlandığında yaklaşık 200 birey buradan ekmek gıda. Böylece istihdama da katkı maddesi sağlamış olacağız. Dolambaçlı katma değeri daha fazla olacak.